Yngsta stjärna. Så lyder rubriken i Filmjournalen nr 28 1945 i ett reportage om Bojan Westin (1926-2013) i svart klänning under inspelningen av filmen Musik, musik 1945.
Filmen fullbordades aldrig men musiken spelades in på en skiva som dock aldrig gavs ut.
Par på en Lambretta på en gata i Rom 1950. En ögonblicksbild på ett par där han kör och hon sitter bak på Lambretta scooter modell B i Rom Italien 1950.
Grammofon förr i tiden. En praktisk batteridriven grammofon med tillhörande högtalare från Philips. Något för sommarutflykten tycks denna unga kvinna tycka passa, som poserar med solhatt och en drink i ena handen. Sverige 1962
Lilleputt-Rugby. Så lyder rubriken i det stora bildreportaget publicerat i tidningen Se nr 25 1942. Enligt texten har Idrottsstyrelsen och Tranebergs ungdomsråd gemensamt tagit ett krafttag för att lösa det aktuella fritidsproblemet för skolungdomen. Pojkar i åldern 8-14 år lär sig spela rugby under ledning av idrottsstyrelsens sportledare Valter Moser. Bilderna tagna på Tranebergs idrottsplats där pojkarna ger sig hän.
Konserveringens egen högborg. Så lyder rubriken till bildreportaet publicerat i tidningen Se nr 31 1942. Det är en berättelse i bild och text om företaget Winborgs fabrik i Saltsjö-JÄrla där bland andra Företaget Winborgs ättiksfabrik var ett livsmedelsföretag som hade sitt ursprung i en ättiksfabrik i Stockholm som övertogs av Theodor Winborg 1861. Publicerat i Se nr 31 1942
Med kikaren på Norra Bantorget 1949. En man sitter på sin cykel och ser på något med en kikare vid Norra Bantorget i Stockholm. I bakgrunden syns nuvarande LO huset med sina torn där då MorgonTidningen hade sina lokaler. 1949
Eva Henning. Svensk skådespelerska. Född den 10 maj 1920 död 18 april 2016, här i fyra upplagor av sig själv framför speglar tagen i samband med inspelningen av långfilmen Banketten som blev hennes genombrottsroll. Hasse Ekman regisserade och filmen hade premiär den 19 december 1948 på biograf Royal i Stockholm. Bilden publicerad i tidningen Filmjournalen nr 48 1948.
Urpremiären av Povel Ramels första Knäppupp revy Akta Huvet! på Lorensbergs cirkus i Göteborg den 10 oktober 1952. Martin Ljung i tjocka glasögon syns akrobatiskt slänga sig genom dekoren under ett scennummer. Han gör i revyn karaktären den skröplige Viking som börjat med mittbena för att inte huvudet skulle hamna på sned. Han bar också på en tegelsten bara för att han inte orkade kasta bort den. Martin Ljung var vid tiden 35 år.
Bensinmack förr i tiden. Oljebolaget BP öppnar sin nya bensinstation på Kärrtorpsvägen 6 i Johanneshov i Södra Stockholm. En tidstypisk bensinmack med bensinpumpar under ett brutet öppet tak. Ett tillhörande garage för service samt försäljning ansluter. Oljebolaget BP satsade på 1950-talet på en mängd reklam och dess BP-logga återfanns på allt från nyckelringar till krlistermärken. Stationen är också tydligt uppmärkt med hissade flaggor och skyltar. 13 April 1958
Sonya Hedenbratt (1931-2001), uppträder med Arne Domnérus orkester på danssalongen National, även kallat Nalen. I publiken finns den typiska Nalensnajdaren med brylkräm i håret och en cigarett i munnen. Den kvinnliga motsvarigheten kallades Nalenbrudar.
Bilden publicerad i Se nr 36 1951.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn. En liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek.