Turister i Stockholm 1959. Ett par på besök i stan står på en utsiktsplats med vy över Stockholms hamninlopp med Gamla stan i bakgrunden. Hon ser på något i fjärran i kikaren.
Turister i Stockholm 1959. Ett par på besök i storstan. Föräldrarna till någon av dem har följt med på resan. På Djurgården står dom och ser på Nordiska museets imponerande byggnad.
Turister i Stockholm 1959. Ett par på besök i storstan. Föräldrarna till någon av dem har följt med på resan. På Vasagatan utanför Stockholms centralstation syns dom stå och prata med en polisman.
Turister i Stockholm 1959. Ett par på besök i stan har tagit en tur till Vällingby där dom står i ett gathörn. I bakgrunden ett hus med skylten Svenska bostäder.
Turister i Stockholm 1959. Ett par på besök i storstan. Föräldrarna till någon av dem har följt med på resan. På Djurgården ser dom på något med Nordiska museet i bakgrunden.
Drottning Silvia på Nobelbanketten i Stockholms Stadshus 1984
Här i samtal med Niels K. Jerne (1911-1994) dansk immunolog
Han tilldelades 1984 Nobelpriset i fysiologi eller medicin för sin upptäckt av produktionen av monoklonala antikroppar.
Hasse Ekman. 1915-2004. Svensk skådespelare och regissör. Här med filmproducenten Lorens Marmstedt. 1908-1966. De står i projektorrummet på en biograf och ser noga på filmremsan från en filmrulle som ska visas i filmprojektorn. 1952
Hasse Ekman. 1915-2004. Svensk skådespelare och regissör. Här med filmproducenten Lorens Marmstedt. 1908-1966. De står i projektorrummet på en biograf och ser noga på filmremsan från en filmrulle som ska visas i filmprojektorn. Bilden publicerad i tidningen Filmjournalen nr 35 1952 och bildtexten lyder: Strax innan ridån gled upp höll duon ännu på med ett påfrestande 3-dygnsjobb, finputsningen.
Lorens Marmstedt , 1908-1966. Svensk regissör och filmproducent. Här i sitt hem där han läser Stockholms tidningen efter premiär på filmen Eldfågeln som var en filmproduktion på hans eget bolag Terrafilm och en film han producerade. Bilden publicerad i tidningen Filmjournalen nr 35 1952.
Drottning Silvia på Nobelbanketten i Stockholms Stadshus 1984
Här i samtal med Niels K. Jerne (1911-1994) dansk immunolog
Han tilldelades 1984 Nobelpriset i fysiologi eller medicin för sin upptäckt av produktionen av monoklonala antikroppar.
Lorens Marmstedt , 1908-1966. Svensk regissör och filmproducent. Här i sitt hem på sin födelsedag där uppvaktningen sker av en vän som häller något ur en påse över huvudet på Marmstedt. Udda nog sitter Marmstedt fullt påklädd i sängen, i kavaj och slips med hatt på. 1948
Drottning Silvia på Nobelbanketten i Stockholms Stadshus 1984
Här leds hon ner för trappan av Sune Bergström (1916-2004) till Nobelmiddagen i Blå hallen.
De akrobatiska syskonen Johansson 1951. En trio övar inför sin balansakt bakom scenen. Den unga kvinnan står vigt böjd bakåt och balanserar på de båda männens starka armar. Det är syskonen Maj, Knut och Henry Johansson som uppträder under namnet Wigo Bors & co. Sverige 1951
Akrobater 1950. Ett par som har talang för balans visar här en position där mannen balanserar sin unga kvinnliga partner mot benet. Paret är sannolikt en del av en dansgrupp på Chinateatern i Sthlm. 1950
Drottning Silvia på Nobelbanketten i Stockholms Stadshus 1984
Här vid bordet med Sune Bergström (1916-2004) och Prinsessan Lilian Nobelmiddagen i Blå hallen.