Slussen 1953. En skymningsbild där fotografen använt en lång exponeringstid för att förstärka effekten av stadens ljus, bilarnas strålkastare och rörelser runt Slussen i Stockholm. Bilden är tagen den 23 Oktober 1953. Tunnelbanestationen Slussen ligger ovan jord och är ändhållplats för den södra linjen. För att komma vidare in till staden fick man antingen ta buss eller spårvagn. En sådan står och väntar.
Ponnyn i centrala Stockholm 1956. En man leder en liten häst framåt på Kungsgatan i Stockholm en slaskig vinterdag. I bakgrunden syns området Sveavägen med dess spårvagnstrafik, svamp och husfasaden som var känd för sina många neonskyltar.
Martin Ljung
(1917-2010)
Svensk komiker och skådespelare
Här i sina scenkläder där han spelar i Ökensången på Oscarsteatern men dubbeljobbade även på Chinavaritén. för att hinna mellan föreställningarna tog han spårvagnan från Oscars till China. 1948
Stureplan 1958. En översiktsbild över Stureplan där ett myller av trafik passerar på gatorna. Spårvagnar stannar för att ta upp passagerare. Det är vänstertrafik och det är köer på gatorna runt Stureplan. En Vespa krånglar sig mellan bussen och en Vauxhall Cresta. Året är 1958
Stureplan 1958. En översiktsbild över Stureplan där ett myller av trafik passerar på gatorna. Spårvagnar stannar för att ta upp passagerare. Klassiska trådbussar trafikerar gatorna, drivna av elektricitet från ledningar över bussen. Det är vänstertrafik och det är köer på gatorna runt Stureplan. Klassiska Volvobilarna Amazon och PV444 syns tillsammans med andra småbilar av tidsenlig typ. En man på en Lambretta syns närmast. Året är 1958
Kändisar kör spårvagn i Norrköping 1983
Bengt Nordlund (1936-2013)
Svensk journalist, TV-producent och programledare, känd från Café Norrköping. Här kör han tillsammans med journalisten och programledaren Pekka Langer en spårvagn märkt med skylten Ringlinjen. En skylt på spårvagnen berättar om det kommande jubileumet; Norrköping 600 år 1984. Bilden tagen i augusti 1983.
Kändisar kör spårvagn i Norrköping 1983
Bengt Nordlund (1936-2013)
Svensk journalist, TV-producent och programledare, känd från Café Norrköping. Här kör han tillsammans med journalisten och programledaren Pekka Langer en spårvagn märkt med skylten Ringlinjen. En skylt på spårvagnen berättar om det kommande jubileumet; Norrköping 600 år 1984. Bilden tagen i augusti 1983.
Kändisar kör spårvagn i Norrköping 1983
Bengt Nordlund (1936-2013)
Svensk journalist, TV-producent och programledare, känd från Café Norrköping. Här kör han tillsammans med journalisten och programledaren Pekka Langer en spårvagn märkt med skylten Ringlinjen. En skylt på spårvagnen berättar om det kommande jubileumet; Norrköping 600 år 1984. Bilden tagen i augusti 1983.
Stockholm på 1950-talet. Det är en regnig dag i centrala Stockholm, året är 1954 och sommaren då regnet stod som spön i backen. Framför Centralstationen och Vasagatan vräker regnet ner.
Håll mitt barn. Så lyder rubriken i reportaget publicerat i tidningen Se nr 27 1953. Det är Dramatenskådespelerskan Annie Jenhoff som medverkar i reportaget som handlar om vem som vill hålla hennes dotter Simone medan hon gör ett kort ärende. De flesta säger ja på hennes fråga "Skulle ni vilja hålla mitt barn ett par minuter?", men det fanns undantag. Jag skulle så gärna ha stått till tjänst, sa Sten Kristiansson, men jag kan ju inte rätt gärna ta i det lilla söta livet med de här smutsiga labbarna. Scenen utspelar sig på Kungsgatan i Stockholm.
Stockholm 1954. Sturegatan i riktning mot Valhallavägen och Stockholms stadion. Gamla hotell Anglais och Humlegården till vänster i bild. Klocktornet på Stadion synligt i fjärran. Spårvagnsspåren för Lidingöbanan och linje 10 till Ropsten.
Bildtexten: Den sista nattsuddaren har snubblat hem på trötta fötter längs de ekande gatorna. Staden håller andan i några fattiga timmar. Sen kommer dom, alla de 365 000 som bor utanför centrum. Dom kommer i spårvagnar, i bussar, i bilar, på knattrande mopeder - ett jäktande, gnissland, tutande, gäspande, morgongrinigt lämmeltåg. Bilden publicerad i ett bildreportage i tidningen Se nr 37 1954 med rubriken Staden.
Världens största stad. I reportaget publicerat i Se nr 30 1944 berättas om Kiruna som planeras att omorganiseras från en landskommun till en stad. Planer som vid den här tiden ligger några år framåt i tiden men som enligt Kirunas kommunalnämnds ordförande Hjalmar Nyström ligger fast. Kiruna planeras att bli världens största stad med en areal av 14 000 kvadratkilometer. En yta som är 18 gånger så stor som New Yorks och åtta gånger så stor som Londons. De båda världsmetropolerna som vid tiden har cirka tio miljoner invånare vardera. Kiruna har omkring 18500. Hela den nordvästra lappländska fjällvärlden kommer att ligga inom stadsgränsen som i norr och väster sammanfaller med riksgränsen och bland annat når upp till Treriksröset. Arbetet bakom planen är den kände Kiruna-advokaten Vilhelm Carlssons verk. Ett av skälen till skapandet av jättestaden är den nuvarande skatteskyldigheten hos gruvbolaget LKAB som endast bidrar med en tiondel av sin taxerade inkomst inom socknen. Det skulle dröja till den 1 januari 1948 innan beslutet vann laga kraft och Kiruna blev stad. På bilden Hjalmar Nyström med en förare på en av Kirunas spårvagnar, som då var världens nordligaste spårväg. Trafiken startade 1907 den smalspåriga spårvägen som en transportväg för gruvarbetarnas resor till och från gruvan.
Världens största stad. I reportaget publicerat i Se nr 30 1944 berättas om Kiruna som planeras att omorganiseras från en landskommun till en stad. Planer som vid den här tiden ligger några år framåt i tiden men som enligt Kirunas kommunalnämnds ordförande Hjalmar Nyström ligger fast. Kiruna planeras att bli världens största stad med en areal av 14 000 kvadratkilometer. En yta som är 18 gånger så stor som New Yorks och åtta gånger så stor som Londons. De båda världsmetropolerna som vid tiden har cirka tio miljoner invånare vardera. Kiruna har omkring 18500. Hela den nordvästra lappländska fjällvärlden kommer att ligga inom stadsgränsen som i norr och väster sammanfaller med riksgränsen och bland annat når upp till Treriksröset. Arbetet bakom planen är den kände Kiruna-advokaten Vilhelm Carlssons verk. Ett av skälen till skapandet av jättestaden är den nuvarande skatteskyldigheten hos gruvbolaget LKAB som endast bidrar med en tiondel av sin taxerade inkomst inom socknen. Det skulle dröja till den 1 januari 1948 innan beslutet vann laga kraft och Kiruna blev stad. På bilden Hjalmar Nyström vid en av Kirunas spårvagnar, som då var världens nordligaste spårväg. Trafiken startade 1907 den smalspåriga spårvägen som en transportväg för gruvarbetarnas resor till och från gruvan.
Kvinnliga spårvagnskonduktörer 1916. De första kvinnliga färdigutbildade konduktörerna har påbörjat sina arbeten på spårvagnarna i Kristiania, nuvarande Oslo Norge. En kvinna syns står i spårvagnen iklädd sin uniform.
Nils "Nisse" Ericson
(1906-1980)
Svensk skådespelare och operettsångare.
Här tillsammans med Marguerite Hesse (1917-2018)
när dom gör reklam för operetten "Ökensången" som går på Oscars i Stockholm 1948
Stockholm Stureplan 1949
Människor står och väntar på bussen på busshållsplatsen,
I bakgrunden Bångska palatset, Stockholms mest attraktiva och dyra reklamplats. En spårvagn syns på Stureplan som då var något av en knutpunkt för kollektivtrafiken.
Stockholm 1953 .En båt med turister åker in i Slussen. På kajen står nyfikna och ser på. Franska bukten kallas kajområdet mellan Skeppsbrokajen och Stadsgårdskajen vid Saltsjön nedanför Slussen och Söderström i Stockholm. Stockholm 1953
Stockholm 1953 .En båt med turister åker in i Slussen. På kajen står nyfikna och ser på. Franska bukten kallas kajområdet mellan Skeppsbrokajen och Stadsgårdskajen vid Saltsjön nedanför Slussen och Söderström i Stockholm. Stockholm 1953