Martin Ljung
(1917-2010)
Svensk komiker och skådespelare
Här i sina scenkläder där han spelar i Ökensången på Oscarsteatern men dubbeljobbade även på Chinavaritén. för att hinna mellan föreställningarna tog han spårvagnan från Oscars till China. 1948
Stureplan 1958. En översiktsbild över Stureplan där ett myller av trafik passerar på gatorna. Spårvagnar stannar för att ta upp passagerare. Det är vänstertrafik och det är köer på gatorna runt Stureplan. En Vespa krånglar sig mellan bussen och en Vauxhall Cresta. Året är 1958
Stureplan 1958. En översiktsbild över Stureplan där ett myller av trafik passerar på gatorna. Spårvagnar stannar för att ta upp passagerare. Klassiska trådbussar trafikerar gatorna, drivna av elektricitet från ledningar över bussen. Det är vänstertrafik och det är köer på gatorna runt Stureplan. Klassiska Volvobilarna Amazon och PV444 syns tillsammans med andra småbilar av tidsenlig typ. En man på en Lambretta syns närmast. Året är 1958
Nils "Nisse" Ericson
(1906-1980)
Svensk skådespelare och operettsångare.
Här tillsammans med Marguerite Hesse (1917-2018)
när dom gör reklam för operetten "Ökensången" som går på Oscars i Stockholm 1948
Stockholm Stureplan 1949
Människor står och väntar på bussen på busshållsplatsen,
I bakgrunden Bångska palatset, Stockholms mest attraktiva och dyra reklamplats. En spårvagn syns på Stureplan som då var något av en knutpunkt för kollektivtrafiken.
Spårvagnspremiär i Tegelbackensviadukten.
Tegelbacksviadukten öppnades på fredagen för spårvägstrafik. Här en bild från "premiären"
4 Juni 1948
Stockholms stadshus uppfört 1911-23 av Ragnar Östberg
Stockholm förr i tiden. En spårvagn trafikerar spårvagnslinjen till Enskede. Det är spårvagn nr 9 i samband med premiärturen linjen Slussen-Enskede den 1 april 1909. Enskede är en söderförort som vid den här tiden bebyggs med hjälp av statliga medel och behöver en förbindelse till innerstan. En biljett för resa med spårvagnen Enskede-Slussen som är spårvagnens utgångspunkt kostar 10 öre.
Stockholm förr i tiden. En spårvagn trafikerar spårvagnslinjen till Enskede. Det är spårvagn nr 9 med förare och konduktör som har stannat vid den första hållplatsen. Året är 1909 och premiärturen den 1 april. Enskede är en söderförort som vid den här tiden bebyggs med hjälp av statliga medel och behöver en förbindelse till innerstan. En biljett för resa med spårvagnen Enskede-Slussen som är spårvagnens utgångspunkt kostar 10 öre.
Stockholm förr i tiden. Spårvagnar trafikerar spårvagnslinjen Slussen-Enskede. Här vid Skanstull och en vy över Götgatan söderifrån där spårvagnarna samsas med hästar och vagnar på gatan. Året är 1909 och premiärturen till Enskede den 1 april. Enskede är en söderförort som vid den här tiden bebyggs med hjälp av statliga medel och behöver en förbindelse till innerstan. En biljett för resa med spårvagnen Enskede-Slussen som är spårvagnens utgångspunkt kostar 10 öre.
Stockholm på 1950-talet. Spårvagnar trafikerade Stockholms gator vid den här tiden och dess spår löpte längs gatorna. Emellanåt fastnar skräp i växlar och i skenor och man gjorde då rent spåren för hand. Här en man som rensar en växel från skräp så den ska fungera. Stockholm 1953