Gustav Wally (1905-1966)
Svensk dansör, skådespelare
Teaterdirektör på Oscarsteatern 1941-1947
Här med Marguerite Viby (1909-2001) dansk skådespelare på Oscarsteatern där dom spelar in scener i filmen "Lilla Helgonet" Filmens regissör Weyler Hildebrand.
Par på en Lambretta på en gata i Rom 1950. En ögonblicksbild på ett par där han kör och hon sitter bak på Lambretta scooter modell B i Rom Italien 1950.
Fru Rosa Jacobson har av tidningen Året Runt blivit erbjuden en dag i stan där hon träffar kända personer och blir ompysslad. Hon besöker Radiotjänst och träffar Sven Jerring, går på operan mm. Ett reportage publicerat i Året Runt nr 26 1951.
Beredskapsarbete. Under andra världskriget blev många svenska män inkallade i beredskapstjänst. Hemma på gårdarna fick många kvinnor arbete på jordbruken och skötte sysslor som männen i vanliga fall utförde. Här unga stockholmskvinnor som går en kurs i ladugårdsskötsen som en del av andra världskrigets beredskap. Hon och hennes kurskamrater är på Curmans gods Antuna vid Rotebro i Februari 1940. Bildtexten lyder: Där gingo tre trallande jäntor, nynnande fotografen, när han tog den här bilden. De unga damernas klädedräkt skvallrar sannerligen inte om någon kvinnlig fåfänga, men koketteri passar inte alls ihop med den lantliga miljön. Flickorna ta jobbet på fullaste allvar. Bilden publicerad i tidningen Se nr 20 1940 sidan 12.
Konserveringens egen högborg. Så lyder rubriken till bildreportaet publicerat i tidningen Se nr 31 1942. Det är en berättelse i bild och text om företaget Winborgs fabrik i Saltsjö-JÄrla där bland andra Företaget Winborgs ättiksfabrik var ett livsmedelsföretag som hade sitt ursprung i en ättiksfabrik i Stockholm som övertogs av Theodor Winborg 1861. Publicerat i Se nr 31 1942
Elegant vardagslyx 1949 – en tid då kvinnligt mode präglades av figurnära silhuetter, markerade midjor och sofistikerad enkelhet. Den rutiga kjolen och den mjuka angoratröjan speglar efterkrigstidens nyväckta glädje i färg och form. Hatten och högklackade skor fulländar looken – en typisk outfit för den moderna svenska kvinnan som ville vara både praktisk och chic. Bilden är från augusti 1949 och publicerades i Damernas Värld. En nyfiken pojke står med cykel i bakgrunden och ser på. Till höger skymtar en amerikansk bil – en Studebaker Champion, årsmodell 1947. Hon heter Ami Trägårdh och är fotograferad på Sjöbjörnsvägen 8 i Gröndal där hon bodde. Hon var utbildad i tillskärning och skrädderi på både Femina och Märthaskolan och var modell för kläder i veckotidningar på 1950-talet. Hon var född och uppvuxen i Gävle och har Gästriklands vapen som brosch på tröjan.
Elegant vardagslyx 1949 – en tid då kvinnligt mode präglades av figurnära silhuetter, markerade midjor och sofistikerad enkelhet. Den rutiga kjolen och den mjuka angoratröjan speglar efterkrigstidens nyväckta glädje i färg och form. Hon håller den rutigt mönstrade kavajen i handen. Hatten och högklackade skor fulländar looken – en typisk outfit för den moderna svenska kvinnan som ville vara både praktisk och chic. Hon står vid en amerikansk bil en Studebaker Champion årsmodell 1947. Bilden från augusti 1949 och publicerades i Damernas Värld. Hon heter Ami Trägårdh och är fotograferad på Sjöbjörnsvägen 8 i Gröndal där hon bodde. Hon var utbildad i tillskärning och skrädderi på både Femina och Märthaskolan och var modell för kläder i veckotidningar på 1950-talet. Hon var född och uppvuxen i Gävle och har Gästriklands vapen som brosch på tröjan.
Elegant vardagslyx 1949 – en tid då kvinnligt mode präglades av figurnära silhuetter, markerade midjor och sofistikerad enkelhet. Den matchande jackan och kjolen speglar efterkrigstidens look – en typisk outfit för den moderna svenska kvinnan som ville vara både praktisk och chic. Den timglasformade siluetten inspirerades av Diors "New Look"-mode som slog igenom 1947. Bakom henne en tre-hjulig mikrobil mest troligt en egenhändigt byggd konstruktion med motorcykelhjul fram. Bilden från augusti 1949 och publicerades i Damernas Värld, Sveriges ledande mode- och livsstilstidning, som inspirerade tusentals kvinnor med stilråd och internationella trender. Hon heter Ami Trägårdh och är fotograferad på Sjöbjörnsvägen 8 i Gröndal där hon bodde. Hon var utbildad i tillskärning och skrädderi på både Femina och Märthaskolan och var modell för kläder i veckotidningar på 1950-talet. Hon var född och uppvuxen i Gävle.
Elegant vardagslyx 1949 – en tid då kvinnligt mode präglades av figurnära silhuetter, markerade midjor och sofistikerad enkelhet. Den matchande jackan och kjolen speglar efterkrigstidens look – en typisk outfit för den moderna svenska kvinnan som ville vara både praktisk och chic. Den timglasformade siluetten inspirerades av Diors "New Look"-mode som slog igenom 1947. Bakom henne en tre-hjulig mikrobil mest troligt en egenhändigt byggd konstruktion med motorcykelhjul fram. Bilden från augusti 1949 och publicerades i Damernas Värld. Hon heter Ami Trägårdh och är fotograferad på Sjöbjörnsvägen 8 i Gröndal där hon bodde. Hon var utbildad i tillskärning och skrädderi på både Femina och Märthaskolan och var modell för kläder i veckotidningar på 1950-talet. Hon var född och uppvuxen i Gävle.
På 1950-talet. Barbro Eklöf sminkar sig i ett reportage publicerat i tidningen Se nr 43 1951 med rubriken Skolflicka 10 år äldre på en dag. Tonårsflickan heter Barbro Eklöf.
Stockholm 12 april 1940. En man sitter och läser tidningen på en parkbänk. Bakom honom har man staplat sandsäckar mot källaren på huset. Det gjorde man för att skydda byggnaden och människorna i det från bomber.
Rut Berggren. Sveriges enda flygande servitris. Den flygintresserade Rut från Allsta i Sundsvall flyttade till Stockholm och tog flygcertifikat på Stockholms flygklubb på Bromma. I reportaget får man följa hennes berättelse när hon tar flygplanet till föräldrahemmet. Här hennes brorson Svante som står och ser upp mot skyn och Ruts flygplan. Ett bildreportage av Anders Svahn hos studio Kristoffersson publicerat i tidningen Se nr 20 1950.
Semester på 1950-talet . Det är det unga paret Sture och Ylva som är på en tio-dagars semester. De har sparat ihop till en bil som de åker runt i, en av 1934 års modell. Reportaget publicerades i ett bildreportage i veckotidningen Året Runt nr 25 1952.
Handväska på 1940-talet. En ung kvinna står med sin handväska och letar efter något. Hon har tagit ut en ask med cigariller och en sedel men letar vidare. Året är 1948
Stockholm 1950. Det snöar friskt den här vinterdagen 1950 och man ser inte Stockholms stadshus vanligtvis skarpa kontur för snöfallet. En vy från området runt Tegelbacken där järnväg, spårvagn och biltrafik samsades om utrymmet, något som kallades för Tegelbackseländet på grund av de långa köerna och väntandet.
Stockholm på 1950-talet. En bild tagen över Klarakvartern och hustaken med dess skorstenar. I bakgrunden tornar Stockholms stadhus upp sig i solskenet. 1953
Gösta "Lill-Lulle" Johansson. Svensk ishockeyspelare född 2 mars 1929, död 10 april 1997. Han var en av de första ishockeyspelarna som blev professionell. I Tre Kronor blev han världsmästare 1953, deltog i OS 1952 och silver och brons i Ishockey-VM. NÄr bilden togs 1955 är Lill-Lulle nyss hemkommen från ett gästspel i Ryssland, därav balalajkan och den ryska huvudbonaden. Han arbetar i vanliga fall i konfektionsbranschen och är förlovad med en världsmästarinna i konståkning, Gundi Busch. Bilden publicerad i tidningen Bildjournalen nr 9 1955.
Rakflicka förr i tiden. Den kända skådespelerskan Greta Garbos första yrke som rakflicka. Kanske det faktumet inte med säkerhet ledde henne fram till en skådespelarkarriär men fotograf Kristoffersson gör ändå gällande i bildtexten att Varje rakflicka är en Garbo. Greta Garbo arbetade som rakflicka i sin ungdom medan hon ännu gick i skolan. På eftermiddagar och vissa kvällar fick hon hjälpa till hos en bekant farbror-frisör i närheten av hemmet med att tvåla, det vill säga att förbereda mannen inför rakningen med att göra raktvålen/skummet och smörja in mannens ansikte med det. Bilden visar en rakflicka utanför sitt arbete och med fokus på sin Garbo-lika skönhet. Maj 1940
England 1945. Four young persons around a table in a kitchen preparing food and meal. One of the young women use a can-opener to open cans of Baked beans. To the right a cast iron mincer is used to grind. 1945 when this picture was taken, rationing of food was in affect. Each person had 24 points per four weeks to use when buying food. One can of baked beans was 2 points.
Swedish photographer KG Kristoffersson was in England 1945 for three months, shortly after the world-war II ended. ref S111-2
England 1945. Tre unga kvinnor och en pojke står runt ett bord i köket och lagar mat. En av kvinnorna öppnar burkar med vita bönor. De övriga river och mal till en måltid.
Bilden tagen av KG Kristoffersson som reste runt i England 1945 efter det Andra världskrigets slut.
Pjäsen Henry IV på Old Vic theatre i London 1945. Ett krönikespel av William Shakespeare. Ralph Richarson (sitting down) as Falstaff.
The play Henry IV on Old Vic Theatre in London 1945. A history play by William Shakespeare.
Photo by swedish photographer KG Kristoffersson was in England 1945 for three months, shortly after the ww2.