Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. En seglare i sin lilla segelbåt närmast. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. En seglare i sin lilla segelbåt närmast. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. Närmast en mahognybåt med en Evindrude utombordsmotor. I bakgrunden syns kustbevakningens fartyg ligga vid bryggan. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. Två barn fiskar från bryggan. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. Två pojkar sitter på bryggan. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Norra Roslagen i Uppland på 1950-talet. En båt passerar som trafikerar öarna för att transportera varor och byggmaterial. I förgrunden en röd Volvo Amazon. Sverige 1950-tal
Norra Roslagen i Uppland på 1950-talet. En båt som trafikerar öarna för att transportera varor och byggmaterial ligger vid kajen. En traktor med vagn har ett lass med plankor och brädor på flaket. Sverige 1950-tal
Norra Roslagen i Uppland på 1950-talet. En båt som trafikerar öarna för att transportera varor och byggmaterial ligger vid kajen. I förgrunden en röd Volvo Amazon. Sverige 1950-tal
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. En pojke syns på bryggan. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
Öregrund på 1950-talet. Träbåtar ligger förtöjda vid bryggan en solig dag. En pojke syns på bryggan. På 1950-talet var Öregrund en liten kuststad i norra Roslagen som präglades av sin roll som sommarort och sin maritima historia. Orten hade en idyllisk småstadskaraktär med träbebyggelse, hamnmagasin och sekelskiftesvillor från kurortstiden. Sverige 1950-tal.
En balkong där två rottingstolar står vid ett praktiskt bord hängande från balkongräcket. Från balkongen ser man över Riddarfjärden i Stockholm med Högalidskyrkans två torn på Södermalm synliga. 1950-tal
Ragnar Fors vid sin 1919 års modell T-Ford med vänner på en bilutflykt. Ragnar Fors är grundare till vad som i dag Svenska T-Ford klubben
T-forden har kallats "Bilen som satte världen på hjul" och producerades i drygt 15 miljoner exemplar
Sverige Juli. 1954. Publicerad i veckotidningen Vi Damer sept 1954.
Carl-Gunnar Hammarlund , 1921-2006, svensk programledare för programmet Sveriges Bilradio. Här den 3 september 1967, dagen för högertrafikomläggningen , Dagen H, där han som vägledare hjälper bilisterna att komma ihåg att istället köra på höger sida vägen.
Öl förr i tiden. En hästdragen vagn från Stockholmsbryggeriet Hamburgerbryggeriet med ett högt lass med backar med öl tydligt märkta med företagets namn . Bryggeriet var bland de första att erbjuda pilsneröl. Distributionen sköttes med häst och vagn och när verksamheten var som störst hade bryggeriet plats för 145 hästar.
Stockholm den 7 Maj 1945. Tyskland har kapitulerat och människor firar Fred i Europa och Andra världskrigets slut. Stockholms gator är fyllda med firande människor, gamla som unga, som nåtts av det glädjande beskedet, och dekorerat sig med nordiska flaggor. Här på Kungsgatan i centrala Stockholm syns den norsk-svenska skådespelaren Lauritz Falk i sin öppna bil prydd med norska flaggan. Han flyttade till Sverige under tiden för det andra världskriget när nazityskland ockuperade Norge.
Torghandel 1930. Hötorget i centrala Stockholm med en kvinna vid ett marknadsstånd med färsk strömming och annan fisk som hon säljer i lådor framför sig.