Björn Skifs
(f. 1947)
Svensk sångare
1976 dricker kaffe ur en kaffekopp, design Stig Lindberg kallad Spisa Ribb. Det är mamma Birgitta i mitten och Björns flickvän Camilla till vänster vid Björns föräldrarhem i Vansbro.
Björn Skifs
(f. 1947)
Svensk sångare
1976 dricker kaffe ur en kaffekopp, design Stig Lindberg kallad Spisa Ribb. Det är mamma Birgitta i mitten och Björns flickvän Camilla till vänster vid Björns föräldrarhem i Vansbro.
Björn Skifs
(f. 1947)
Svensk sångare
1976 dricker kaffe ur en kaffekopp, design Stig Lindberg kallad Spisa Ribb. Det är mamma Birgitta i mitten och Björns flickvän Camilla till vänster vid Björns föräldrarhem i Vansbro.
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten och Burgess syns dirigera henne lite så att bilderna från Stockholmsbesöket ska bli så bra som möjligt. Hon är klädd i tidstypiska 50-tals kläder med kjol och stickad jumper och ett hårband. Bilden Bildjournalen nr 36 1954.
Ett ungt par turistar i Stockholm och mannen står med sin kamera och vill föreviga sin partner med Stockholms ström i bakgrunden. Hon är klädd i tidstypisk kjol och stickad jumper. Sverige 1950-tal
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med fingret på avtryckaren väntar han på rätt tillfälle att ta bilden. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten. Bilden publicerad i tidningen Bildjournalen nr 36 1954.
Amatörfotograf förr i tiden. En ung kvinna i blommig sommarklänning sitter på en sten vid strandkanten och blir fotograferad. Mannen har en småbildskamera och har också klättrat upp på ett stenblock varifrån han försöker hitta den bästa vinkeln att fotografera henne ifrån. Han är den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith som tar en bild på sin svenska fru Kaja Sundsten.
Sverige 1954
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med fingret på avtryckaren väntar han på rätt tillfälle att ta bilden. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten. Ett bildreportage publicerat i tidningen Bildjournalen nr 36 1954.
Carli Tornehave , Svensk sångare och skådespelare
(f. 1932) Här i hemmet 1990 där han och döttrarna Jeanette och Louise ser på fotografier sittande i soffan.
Skansen på 1940-talet. En kostymklädd man på Skansen i Stockholm. Han har stannat till hos en fotograf som nu tar en bild av honom med sin ålderdomliga kamera. som står på ett stativ. Sverige 1944
Marianne Löfgren. Svensk skådespelare. 1910-1957. Här i rollen som hotellgästen och änkan Anita Torring med Arnold Sjöstrand (1903-1955) svensk skådespelare under inspelning av filmen Den heliga lögnen. Den hade premiär den 23 oktober 1944. Ett bildreportage publicerat i tidningen Filmjournalen nr 18 1944.
Viveca Lindfors. 1920-1995. Här med under inspelningen av filmen Appassionata där hon medverkar i huvudrollen som Maria. Här med Georg Rydeberg som gör rollen som pianisten Thomas Dahloff. Inspelningen sker i Centrumateljéernas filmstudio.
Filmen hade premiär den 2 februari 1944 på biograf Royal i Stockholm. Bilden publicerad i Filmjournalen nr 45 1943
Sonja Wigert
(1913-1980)
Svensk-norsk skådespelerska här med motspelare under inspelningen av filmen Flickor i hamn 1944 med Åke Ohberg (1905-1975) svensk skådespelare och regissör
1944
Filmen hade premiär 1945-04-20