Sonya Hedenbratt (1931-2001), uppträder med Arne Domnérus orkester på danssalongen National, även kallat Nalen. I publiken finns den typiska Nalensnajdaren med brylkräm i håret och en cigarett i munnen. Den kvinnliga motsvarigheten kallades Nalenbrudar.
Bilden publicerad i Se nr 36 1951.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn där den typiske skånepågen Sten Svensson står med en trave böcker. Lerhamn är en liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951 i ett reportage om bokbussens besök i Lerhamn.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn. En liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Yngst av alla som lånade böcker och läste var fyraåriga Eva Sandberg som sitter och läser boken Kung Babar i Malmö stadsbiblioteks bokbuss. Bokbussen hade stannat i Lerhamn. En liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn. En liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951 i ett reportage om bokbussens besök i Lerhamn.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn där den typiske skånepågen Lerhamn är en liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilde
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn som är en liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951 i ett reportage om bokbussens besök i Lerhamn med bildtexten: Sjukkasseföreståndare Magni Mårtensson slår sig ner på en båt och börjar läsa. Man tar sig sällan tid att gå hem först.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn där den typiske skånepågen Lerhamn är en liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951 i ett reportage om bokbussens besök i Lerhamn med bildtexten: med bildtexten: Harry Svensson, brödutkörare, glömmer sina nygräddade limpor och långfraska. Läslusten är mycket stor bland folket i landsorten.
Malmö stadsbiblioteks bokbuss 1951. Bokbussen hade stannat i Lerhamn där den typiske skånepågen Sten Svensson står med en trave böcker. Lerhamn är en liten kustby i Skåne cirka en mil nordväst om Höganäs. Bokbussen besökte platser utanför tätorten där människor fick möjlighet att låna böcker som på ett vanligt bibliotek. Bilden publicerad i tidningen Se nr 46 1951 i ett reportage om bokbussens besök i Lerhamn.
Han filmar henne på 1950-talet. Ett äldre par där han filmar henne med sin filmkamera från tillverkaren Keystone av modell A-7 från 1930-talet. En 16mm filmkamera som man laddade med film som man sedan framkallade och visade med hjälp av en projektor i hemmet. Sverige 1952
Sara Lidman 1954. Författare född 30 december 1923 död 17 juni 2004. Hon debuterade som författare med romanen Tjärdalen 1953 och blev en av 1900-talets stora svenska arbetarförfattare. Bilden är tagen från Gröndalshamnen under tiden när hon bodde i en lägenhet på Jungmansgränd 2 i Gröndal.
Sara Lidman 1954. Författare född 30 december 1923 död 17 juni 2004. Hon debuterade som författare med romanen Tjärdalen 1953 och blev en av 1900-talets stora svenska arbetarförfattare. Bilden är tagen från Gröndalshamnen under tiden när hon bodde i en lägenhet på Jungmansgränd 2 i Gröndal.
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten och Burgess syns dirigera henne lite så att bilderna från Stockholmsbesöket ska bli så bra som möjligt. Hon är klädd i tidstypiska 50-tals kläder med kjol och stickad jumper och ett hårband. Bilden Bildjournalen nr 36 1954.
Ett ungt par turistar i Stockholm och mannen står med sin kamera och vill föreviga sin partner med Stockholms ström i bakgrunden. Hon är klädd i tidstypisk kjol och stickad jumper. Sverige 1950-tal
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med fingret på avtryckaren väntar han på rätt tillfälle att ta bilden. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten. Bilden publicerad i tidningen Bildjournalen nr 36 1954.
Amatörfotograf förr i tiden. En ung kvinna i blommig sommarklänning sitter på en sten vid strandkanten och blir fotograferad. Mannen har en småbildskamera och har också klättrat upp på ett stenblock varifrån han försöker hitta den bästa vinkeln att fotografera henne ifrån. Han är den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith som tar en bild på sin svenska fru Kaja Sundsten.
Sverige 1954
Den amerikanske skådespelaren Burgess Meredith är på Sverigebesök och syns på Fjällgatan i Stockholm med sin småbildskamera och fotograferar. Med fingret på avtryckaren väntar han på rätt tillfälle att ta bilden. Med på resan är hans fru Kaja Sundsten. Ett bildreportage publicerat i tidningen Bildjournalen nr 36 1954.